Yapay Zeka Nedir?

Son bir kaç yıldır cep telefonu, televizyon ve benzeri teknolojik gelişmelerde sıklıkla adından söz ettiren yapay zeka teknolojisi insanlık için neyi ifade ediyor? Zaman zaman hayretler içine düşüren yapay zeka, insanların , hissetme,  görme, karar verme ve işitme gibi kabiliyetlerine gerek duymadan insan gibi davranış  ve hareketleri sergileyebilen ve tepki veren geliştirilmiş makine ve bilgisayar teknolojisidir.

Yapay zekanın (Artificial Intelligence   AI) amaçları arasında çevreleriyle etkileşime girerek öğrenme, akıl yürütme, algılama ve elde edilen verilere dayalı  düşünülebilen, hareket edebilen, yetenekli akıllı makineler ve bilgisayarlar oluşturmaktır.

Geliştirilen akıllı makinalar,  çeşitli farklı kaynaklardan gelen bilgileri insan  gibi düşünüp ve  dijital verileri  analiz ederek bilgisayarlar  tarafından verileri algoritma olarak gerçekleştirilen görevleri yerine getirir.  Bu yetenekli  makinelerin, insanların yapmasına uygun olmayan basit işlemleri doğru ve etkili bir biçimde yapmasına Yapay zeka olanak sağlar.   Yapay zeka algoritmaları, genellikle gerçek zamanlı verileri kullanarak karar vermektedir.

Günümüzde yapay zeka, yaşamımızı şekillendiren birçok yazılım ve  uygulamada kullanım yerini almıştır. Bu alanlar otonom araçlar, Apple’dan gelen Siri , robotlar, kameralar, akıllı saatler  ve Google’ın RankBrain algoritması gibi geniş uygulama alanlarında  hızla ilerlemektedir. Sektör olarak endüstri, bankacılık, tarım, sağlık ve sigorta şirketleri gibi alanlarda da kullanılabilir.

Yapay zekadaki gelişmeler gelecekte insanlık için en büyük tehdit olarak bazı iş alanlarında insanların yerine geçip işsizliğe neden olacağını düşünülürken, bazı insanlara göre ise daha  büyük fırsatlar yaratacak gelişme olarak değerlendiriliyor.  Peki yapay zeka gerçekten bir insan gibi düşünüp doğru kararlar verebilecek mi?  Eğer gerçekten bir insanın yerini tam olarak alacak olursa korkmamak elde değil.

Yıllardır izlediğimiz bilim kurgu filmleri yoksa gerçek mi olacak düşünsenize her işimizi robotlar ve akıllı asistanlar üstlenecek ve bu sayede rahat bir yaşam sağlamamıza olanak sağlıyacak eğer kendimizi bu teknolojiye  kaptırırsak yapay zekanın bizlere   ne gibi faydaları  ve zararları olacaktır?

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
About the author

ilyasbudak

Hakkımda Hayırlısını Dilemekten Başka Yapacak Birşeyim Yok.

Be the first to comment

Leave a comment