Faz Koruma Rölesi

Motor Faz Koruma Rölesi Nedir? Bağlantı ve Çalışma Prensibi

Elektrik tesislerinde meydana gelen Enerji kesilmelerinde, gerilim düşümü ve şebekeden motora gelen (3 faz) fazların sıralarının değişmesi gibi olumsuzlukları bizim her zaman bulunmadığımız bir ortamda bizim yerimize faz kontrol rölesi olumsuzlukları hemen algılayarak motorun kumanda gerilimini keserek motor ve bağlı olan ekipmanlarda meydana gelebilcek hasar ve arızalardan korur. Genellikle 3 fazlı motorlarda daha çok tercih edilirler. Bazı model ve markalarda PTC giriş’ de bulunur. Eğer motorunuzda PTC çıkışı varsa ( motorun klemens bağlantı kutusunda genellikle ince bir kablo olarak farkedilebilir ) faz korumanın ptc girişine bağlanmaktadır. Motorun aşırı ısındığı zamanda ise hemen kumandayı keserek motorun dahada fazla ısınmasını önler ve motorun sargılarının zarar göremesine engel olur. Eğer motorunuzda ptc çıkışı olmaması durumunda ise motor faz koruma rölesinin ptc giriş uclarını köprüleyerek rölenin çalışmasını sağlarız.

Bazı makina ve proseslerde motorun ters dönmesi durumunda motor ve ekipmanlara zarar gelebilir. Bu gibi durumlarda motorun ters dönmesinin istenmediği alanlarda önemi çok fazladır. Örn : dalgıç pompa, konveyor hatlarında vs… motor koruma röleleri bir çok farklı alanlarda kullanılır. Asansör, madencilik, HVAC, vinç , vs…

Faz Koruma Rölesinin Bağlantı Ve Çalışma Prensibi

Cihazın R S T uclarına 3 fazlı enerji geldiği zaman cihaz faz sırasını kontrol eder ve faz sırasının doğru olduğunu algılar ve çıkış verir. Röle üzerindeki led yanar ve cihazın cıkış verdiği anlamına gelir ve no ucuna bağlı olan kontak çeker ve bağlı olduğu ekipmanı enerjileyerek çalışmasını sağlar. Eğer sıralama ters ise no ucları cekmez nc ucları aktif durumda olur. Kontakucları kuru kontakdır. ortak ucuna hangi gerilime ait voltaj uygularasak kontak cıkışlarında verdiğimiz gerilim değerinde gerilim çıkışı alırız.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
About the author

ilyasbudak

Hakkımda Hayırlısını Dilemekten Başka Yapacak Birşeyim Yok.

Be the first to comment

Leave a comment